Gdynia Design Days – festiwal idei

#Bywamy #Polecamy

Gdynia Design Days – festiwal idei

Opublikowany

Pomorski festiwal mocno wyróżnia się na tle innych wydarzeń wzorniczych w Polsce. Zamiast rynkowych premier znajdziecie tutaj inspiracje, które pokazują obecne trendy i zachęcają do poszerzenia wiedzy. Odwiedziliśmy Gdynia Design Days, aby poznać nowe idee projektowe.

Punktem wyjścia do utworzenia tegorocznych wystaw był ERROR, rozumiany jako błąd spowodowany nadmiarem przedmiotów i technologii. Hasło, odwołując się do łacińskiego czasownika, mówi także o wędrowaniu, a co za tym idzie, poszukiwaniu nowych rozwiązań. Jakie mamy możliwości? Na to pytanie odpowiadało 20 wystaw kuratorskich i 120 spotkań. Zobaczcie top 5 ekspozycji, które zrobiły na Homebook.pl największe wrażenie.

1/ Error. Czy chcesz kontynuować? 

Kurator: Izabela Bołoz 
Wystawa główa „Error. Czy chcesz kontynuować?” stawia pytanie o rolę technologii w naszym życiu. Prezentowane prace zachęcały do refleksji i krytycznego przyjrzenia się zarówno naszym cyfrowym przyzwyczajeniom, jak i obecnym kierunkom technologicznego postępu. Projektanci zadają pytania o prawidłową równowagę między rzeczywistością cyfrową i analogową, zgłębiają tematy prywatności i bezpieczeństwa danych lub zachęcają do zrobienia sobie okazjonalnego cyfrowego detoksu, żeby naładować akumulatory.

Wybrane eksponaty:

_Balance Lamp - lampa dla osób uzależnionych od smartfonów, którym ma pomóc zachować równowagę między pracą a rozrywką. Jej konstrukcja jest inspirowana budową wagi szalkowej. Aby ją włączyć, trzeba włożyć telefon w specjalny otwór po przeciwnej stronie od żarówki. Lampa się podnosi i automatycznie włącza. Mamy wybór: albo rozrywka, albo praca. 

Projektant: Xinyu Weng

Projektant: Xinyu Weng

_Nieproszeni goście - krótki film, który pokazuje jak starszy mężczyzna obsługuje inteligentne urządzenia przesłane przez jego dzieci. Czy są one dla niego pomocne? Ułatwiają, czy narzucają swój system działania? Projektant: Anab Jain & Jon Ardern, Superflux Lab

_BeTime - mobilne studio medytacyjne, autobus służący do wyciszenia, azyl w środku miasta umożliwiający oderwanie się od rzeczywistości. 

 Materiały prasowe

 Materiały prasowe

2/ Bionanoceluloza — Design Lab

Autorzy: studenci Pracowni Designu Eksperymentalnego z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, firma BOWIL Biotech.
Design Lab to wystawa, na której można było poznać możliwości wykorzystania bionanocelulozy. Pokazywany materiał jest nietoksyczny, w 100% naturalny i posiada niesamowite właściwości, dzięki którym znajduje zastosowanie w wielu sektorach gospodarki. Wśród futurystycznych projektów znalazły się na wystawie m.in. 

_niewielkie implanty dla osób, które nie tylko imitują utraconą część ciała, lecz dodatkowo rozszerzają funkcjonalność zastępowanych organów
_soczewki kontaktowe do pływania
_implanty zmarszczek - przeciwieństwo modnych zabiegów i operacji, których głównym celem jest odmłodzenie skóry
_jedzenie typu „zero food” do walki z nadwagą

Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku

Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku

3/ Empatia, teraz! 

Kurator wystawy: Michał Bachowski
Design empatyczny jest doceniany przez inwestorów: pozwala lepiej zrozumieć potrzeby klientów, a co za tym idzie generować większe zyski. Wystawa jednak pokazuje inne oblicze empatii, wykorzystywanej do niesienia pomocy w przypadku sytuacji kryzysowej.

_Ikea Sunnersta – minikuchnia, która posiada wszystkie funkcje pełnowymiarowej kuchni przy minimalnym nakładzie pracy w zakresie montażu i instalacji. 

Źródło: Ikea

Źródło: Ikea

_Life Clock – zegar domowy wyposażony w zestaw ratunkowy pomocny w czasie katastrof naturalnych – spopularyzowany w Korei Południowej narażonej na trzęsienia ziemi.

 Materiały prasowe

 Materiały prasowe

 Materiały prasowe

 Materiały prasowe

_Paper Partition System – tymczasowe strefy prywatności z tekturowych tub, które są stosowane w miejscu kryzysów humanitarnych

Materiały prasowe

Materiały prasowe

4/ „A kuku. Ilustrowane historie”

Kuratorzy: Ewa Solarz, KOSMOS PROJECT
Interaktywna wystawa ilustracji skierowana do dzieci i dorosłych. W specjalnie zaaranżowanej sali można było zobaczyć 15 prac najlepszych polskich rysowników. Zabawy, książki, krótkie filmy – wszystko bardzo estetyczne, bez kiczu, który często wkrada się do produktów skierowanych do najmłodszych. Wielki plus! 

Materiały prasowe

Materiały prasowe

5/ Łączyć bity i atomy oraz School of Form Graduation 4

Wystawa pokazująca jak programowanie może wpłynąć na nowe kierunki ekspresji artystycznej. Niesamowite prace studentów School of Form z kierunku Creative Coding wzmacniają interakcję z dziełem. Natomiast na wystawie absolwentów poznańskiego oddziału School of Form można było zobaczyć projekty łączące nowoczesne technologie z tradycyjnymi materiałami i technikami wytwarzania.

_Emphatyphyte – możliwość wejścia kontaktu z rośliną, która dzięki specjalnemu mechanizmowi podąża za twarzą obserwatora. Autor: Karol Nowak

Materiały prasowe

Materiały prasowe

_SCOBY: opakowania, które żyją – materiał SCOBY karmiony wyciągiem z odpadów rolniczych.  Idea zakłada, że opakowania tworzone na masową skalę, podobnie jak warzywa, mogą rosnąć. Autorka: Róża Rutkowska (Roza Janusz)

 Materiały prasowe

 Materiały prasowe

Kopiuj tekst

Udostępnij

Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.