Białe kuchnie wciąż najmodniejsze - Raport Homebook
Białe kuchnie wciąż najmodniejsze - Raport Homebook

Zdjęcie: Pracownia Nazwa

Białe kuchnie wciąż najmodniejsze - Raport Homebook

Na podstawie badań przeprowadzonych przez Homebook.pl widać dynamicznie zmieniające się preferencje Polaków dotyczące aranżacji kuchennych. Polacy coraz chętniej wracają do tzw. „starego” modelu kuchni, będącej osobnym pomieszczeniem.

  • W roku 2016 białe ściany wybrało 25% badanych, natomiast w roku bieżącym, ich popularność wzrosła aż o 19%
  • W roku 2016 za posiadaniem osobnej kuchni opowiedziało się 18% ankietowanych,  w 2017 o 4% więcej
  • W roku 2016 w polskich kuchniach na frontach zdecydowanie królował połysk (49% ankietowanych), a w roku 2017 stracił na popularności na rzecz frontów matowych (56% ankietowanych)
  • W porównaniu z 2016 rokiem, aż o 7% zmalało zainteresowanie strefą jadalnianą
  • W 2017 roku wzrosła popularność AGD wolnostojącym z 17% na 26%
Cały raport dostępny również na stronie Homebook.pl - ZOBACZ

Obserwując zmiany, jakie dokonały się w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy w kuchennych trendach, można zauważyć, że Polacy coraz częściej decydują się na kuchnię, która stanowi oddzielnie pomieszczenie. Zmiany te mogą wynikać z faktu, że daje to możliwość zaaranżowania kuchni w praktyczny sposób, nie ingerując tym samym w wystrój salonu, z którym w przestrzeni otwartej tworzy integralną całość. Zamknięta strefa kuchenna pozwala całkowicie wydzielić miejsce gotowania, gdzie pojawiają się uciążliwe dźwięki pochłaniacza czy zmywarki, jak i intensywne zapachy przyrządzanych potraw, od strefy relaksu. Potwierdza to fakt, że w umownym podziale kuchennej zabudowy meblowej strefa gotowania cieszy się wśród badanych największą popularnością. Współcześnie odchodzimy zatem od dominujących przez ostatnie lata kuchni otwartych, sięgając po jak najbardziej funkcjonalne rozwiązania. 

ANNA POPRAWSKA, DYREKTOR OPERACYJNY HOMEBOOK.PL

Zdjęcie: Anna Serafin Architektura Wnętrz / Homebook.pl

Zdjęcie: Anna Serafin Architektura Wnętrz / Homebook.pl

Rodzaj kuchni

W 2017 roku, podobnie jak w roku ubiegłym, największą popularnością wśród użytkowników Homebook.pl cieszą się kuchnie otwarte na salon (34%). Wzrasta jednak zainteresowanie kuchniami, które stanowią oddzielne pomieszczenie (4% więcej niż w 2016). Co piąty użytkownik portalu Homebook.pl poszukiwał inspiracji kuchni połączonej z wyspą, która ma za zadanie oddzielać strefę kulinarną od wypoczynkowej (21%).
rodzaj_kuchni_raport_homebook.jpg

Podział na strefy

Umowny podział kuchennej zabudowy meblowej oraz sprzętów AGD znany jest projektantom już od dawna. Wśród użytkowników portalu homebook.pl niezmiennie największą popularnością cieszy się strefa gotowania. (49%). O 7% zmalało w porównaniu z rokiem ubiegłym zainteresowanie strefą jadalnianą (20%). 17% badanych szukało inspiracji kuchennych, w których znajduje się strefa przechowywania.
podzial_na_strefy_raport_homebook.jpg

Kolor ścian

Biały kolor ścian w aranżacjach kuchennych cieszy się w pierwszym kwartale 2017 roku największą popularnością (44%). W porównaniu z rokiem ubiegłym zainteresowanie nim wzrosło aż o 19%. Średnio co piąty użytkownik portalu Homebook.pl poszukiwał inspiracji kuchennych ze ścianą w kolorze szarym (22%). Popularność wśród badanych zyskuje także czerń (11%). W 2017 roku mniejszą uwagę badanych zwrócił kolor beżowy czy niebieski.
kolor_scian_raport_homebook.jpg

Rodzaj i kolor frontów

Podobnie jak w zeszłym roku najpopularniejszym kolorem frontów kuchennych jest biały. W roku 2017 interesowało się nim średnio dwóch z pięciu badanych (41%) - to o 10% mniej niż w zeszłym roku. Na drugim pod względem popularności miejscu, pojawiły się fronty imitujące drewno (23%). W tym roku wzrasta zainteresowanie frontami w kolorze szarym (20%).
rodzaj_i_kolor_frontow_raport_homebook.jpg

Biały będzie jeszcze długo dominował w preferencjach inwestorów ze względu na jego neutralność - można do niego dopasować dodatki w dowolnym kolorze. Ponadto bardzo dobrze prezentuje się w połączeniu z ciepłym drewnem oraz z mocnymi akcentami czerni. Nie dziwi także rosnąca popularność szarości, ponieważ tak samo jak biel, szary jest kolorem neutralnym, a do tego funkcjonalnym, gdyż skuteczniej maskuje zabrudzenia.

Agnieszka Kolsicka, Autorska pracownia projektowa Grafika i Projekt

Rodzaj blatu

Istotny element podczas urządzania kuchni stanowi także blat kuchenny. Ważne by był przede wszystkim funkcjonalny, ale i atrakcyjny pod względem wizualnym. Ponad połowa użytkowników portalu Homebook.pl wybierała blat kuchenny z drewna (53%). Na drugim pod względem zainteresowania miejscu znajduje się laminat (19%). W roku 2017 spada zainteresowaniem blatami kamiennymi (-4%) i kompozytowymi (-3%).
rodzaj_blatow_raport_homebook.jpg

Przedstawiona w raporcie analiza porównawcza opiera się na danych zebranych przez portal Homebook.pl w 2016 oraz w pierwszym kwartale 2017. Miesięcznie nowoczesną platformę odwiedza średnio 3 miliony użytkowników, ponad 80% to kobiety. Prawie połowę badanych stanowią osoby między 25 a 34 rokiem życia. Dane pochodzą z Google Analytics i prezentują kuchenne trendy. Raport przedstawia dominujące w kuchni sposoby aranżacji, biorąc pod uwagę użyte kolory, materiały i inne rozwiązania, które wpływają na ostateczny wygląd wnętrza.

Homebook.pl to nowoczesna platforma internetowa skupiająca entuzjastów i profesjonalistów projektowania wnętrz. To miejsce w sieci, które pomaga w urządzeniu wymarzonego domu lub ogrodu. Na stronie Homebook.pl można znaleźć setki tysięcy produktów, prawie milion inspiracyjnych zdjęć, porady, trendy i bazę specjalistów  z branży. Wszystko w jednym miejscu i bez wychodzenia z domu!

Załączniki

Pobierz wszystkie

raport_kuchnia_trendy_2016_2017_homebook.pl.pdf

pdf | 2,53 MB

Pobierz
Powiązane artykuły
Jakie plany remontowe mają Polacy w 2018 roku? - Raport Homebook

Wiosna to doskonały moment na wcielenie planów remontowych w życie. Według najnowszego raportu platformy Homebook.pl, 89% ankietowanych planuje remont w roku 2018, z czego aż 83% ma zamiar rozpocząć go właśnie w sezonie wiosenno-letnim. Głównym celem badania była analiza najważniejszych tendencji dotyczących prac remontowych. W jaki sposób Polacy planują wnętrzarskie metamorfozy? Skąd czerpią najwięcej inspiracji? Jakie prace remontowe przewidują? Oto przegląd najważniejszych danych płynących z przeprowadzonego badania.
Jak Polacy dekorują dom na Wielkanoc? Raport Homebook

Z ankiety przeprowadzonej przez Homebook wynika, że dekorowanie domu w związku z nadejściem Wielkanocy jest bardzo popularne. Dekoracje świąteczne zazwyczaj kupujemy co roku, co oznacza, że przywiązujemy dużą uwagę do obecnie panujących trendów. 
Jaki ogród mają Polacy? Raport Homebook

Wyniki raportu Homebook pokazują, że do swoich przydomowych ogrodów Polacy przywiązują coraz większą wagę i chętnie o nie dbają. Zieleńce coraz częściej stają się modnym przedłużeniem salonu – to tam odpoczywamy, spędzamy czas z przyjaciółmi, biesiadujemy.
Aranżacja salonu, czyli jak mieszkają Polacy? Raport Homebook

Wyniki raportu przeprowadzonego przez portal Homebook pokazują, że stały rozwój odczuwalny jest także w branży wnętrzarskiej. Większość z nas posiada salony urządzone w stylu nowoczesnym, w których dominują jasne kolory.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.